Haber Reklamları Nedir Nasıl Olur?

Haber sitelerinde görünen reklamlar nelerdir? Haber reklamları nasıl verilir? Merak ettiğiniz bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Genelde bilgisayar başında haber okuyanların, telefon ile haber okuyanların dikkatini çektiğini düşündüğümüz reklam cinsleri nelerdir, buralara nasıl reklam verebiliriz? Bu konular hakkında konuşacağız bu gün.

Haber reklamları genellikle kendisine olağan üstü bir haber süsü verilmiş ve iyi kamufle edilmiş reklam türlerindendir. Tabii ki biz de Türkiye’nin reklam ve tanıtım sitesi olarak bu reklamlardan bahsediyoruz. Haber siteleri içerisinde bir çok çeşit reklam bulunabilir ve genellikle okurları yanıltacak cinslerde olabilirler, bunu daha fazla ziyaretçi çekmek ve müşteri elde etmek için kullanan reklam verenler işini gerçekten iyi yapıyorlar ve pasta üzerindeki çilek hiç göze batmıyor. Günlük yaşantımızda haberlere göz gezdirirken rast geldiğimiz reklam türleri nelerdir hemen değinelim…

Haberler’de Reklam Nasıl Olur?

İnternet haberciliğinden özellikle söz etmek gerekirse bir çok haber sitesinde yanıltıcı ve göz alıcı reklamlara denk gelebiliriz. Bu reklamlar genelde “üç günde 5 kilo!, aman dikkat mucizevi ilaç!” gibi dikkat çekici ve hedeflerine göz kamaştıran ve vaatlerde bulunan cinstendir. Haberlerde gördüğümüz içeriklerin reklam olduğunu nasıl anlarız?

haberlere reklam vermek

Bir çok haber sitesi bulunan reklamların kenarında köşesinde reklamdır, sponsorlu vb. gibi ifadeler ile reklamları gerçek içeriklerden ayırt etmemizi sağlayacak kolaylaştırmalar sunuyor. Yine de reklam verenler baya kamufle içerikler oluşturur ve bulunmaları zor olabilir, genelde sahte başlıklar, çok abartı içerikler, satış amaçlı ürün övmeleri tarzı gördüğünüz içerikler reklam içerik olabilir. İlginizi çekiyor ise bakmak sizlerin elinizde, ama kurtulmak istiyorum derseniz de çözümü tam olarak yoktur. Bazen reklam verenler site sahipleri ile anlaşarak orijinal içeriklerin yanı sıra bir de reklam ve sponsorlu içerik sıkıştırabiliyor. Bu durumda tabii ki iki tarafın da hoşuna gitmekte. Okurların bir kaybı olmasa da reklamlar bazen can sıkabiliyor. Ama bu konuya değinmeden önce haber sitelerine nasıl reklam verebiliriz?

Haber Sitelerine Reklam Vermek (Nasıl?)

2 farklı yöntem ile haber sitelerine reklam verebilirsiniz. Öncelik olarak ilk akla gelen ve doğal olan yöntemden bahsedelim. İyi bir reklam oluşturduktan sonra hedefinize yönelik istediğiniz haber sitesine girin ve iletişim, reklam & iş birliği gibi sayfalardan mail yolu ile talepte bulunabilirsiniz. Bu yöntem sizlere kalıcı ama eskime potansiyeli yüksek reklamlar sunabilir. Örneğin; bir sayfa reklam ile sizlerin ürününü tanıtabilirler ancak düzenli olarak reklam yaptırmak işinize gelecektir. Çünkü o sayfa zamanla site içerisinde yerini kaybedebilir. Tabii bunun yanında süreli ve sabit reklamlar alabilirsiniz. Sitenin bir köşesinde reklamınız 1 ay süreyle dursun istersiniz ve belirli ücretleri ajansa ödeyerek o köşenin sahibi siz olabilirsiniz. Tanıtım yazısı gibi yazılar yazdırabilirsiniz, bu genelde bir kaç ay içerisinde unutulsa da sizlere ömürlük ve kaliteli backlink sağlayabilir. Bu sayede firmanızın reklamını yapmış olursunuz. Kayan içerikler, manşetler, içerik arası reklamlar, belirli sayfalarda reklamlar bunlar sizin düşüncenize ve haber ajansının ilgisine göre belirlenebilir.

Gelelim 2. ve biraz daha garip olan yönteme. İyi bir reklam ajansı ile çalışarak arama motoru reklamları ile belirli siteleri hedefleyebilir ve o siteler içerisinde eğer mümkünse kendi reklam planınızı uygulayabilirsiniz. Bu sürekli ve kalıcı değildir fakat, verdiğiniz ücret ve reklam planınızın kalitesi karşısında açık artırma ile reklamınız ara ara ziyaretçilere gösterilebilir. Bu sayede yine bolca ziyaretçi ve müşteri çekebilirsiniz.

Bu yöntemde tabii ki etkileşim ve gösterim usulü ödeme yapmanız gerekebilir. Reklam tıklaması başına 15 kuruş ödediğinizi varsayalım 1,5 TL bütçeniz olduğunu sallarsak da 10 tıklama aldığınızda bütçeniz dolacaktır. Reklamınız artık yayından kalkar ve siz reklama devam etmek isterseniz ödeme yapmanız gerekir. Bu bütçeler tabii ki uydurma, yani 1,5 TL bütçeniz olacak değil…

haber sitesinde nasıl reklam verilir

Haber Sitelerine Reklam Vermek Karlı Mıdır?

Biliyoruz ki reklam reklamdır ve genelde çok yüksek maliyet çıkarmıyor ise bizlere dönüşü olacaktır. Fakat haber sitelerine reklam vermek karlı mıdır? Yoksa bizi zarara sokar mı? Bu konuyu iki şekilde düşünebiliriz, birincisi her reklam bir kar getirir ve bütçenin pek önemi yok, büyük firmalar için her türlü reklam fazladan kar elde etmelerini sağlayabilir. En azından bir süre deneme imkanları vardır. Fakat eğer daha düşük bütçeli reklamlar düşünüyorsanız ve haber sitelerinden reklam almak gibi bir fikriniz varsa öncelikleriniz olmalı. Genelde haber sitelerinde aktar ürünleri satışı için reklam yapılabiliyor. Organik ürünler için satış yapılabiliyor. Aslında haber niteliği olan reklamlar satış için daha uygundur denebilir.

Haber Niteliği Taşıyan Reklam Nedir?

Haber niteliği taşıyan reklam, yeni bir ürün tasarlanmıştır ve insanlar ne olduğunu bilmiyordur, bu ürün için reklam veriyorsanız bu biraz da haber niteliği taşıyor demektir. Mesela yeni bir emici bez reklamı yapıyorsunuz ve bu bez diğerlerine göre çok kuvvetli ve farklı. Bu durumda haber siteleri üzerinden “inanılmaz emici bez, yeni ürün görenleri şoke etti” başlığı atarsanız biraz dikkat çekici olabilir ve bu sayede ürününüzün tanıtımını okurlar ile paylaşırsınız.

Can Sıkıcı Reklamlardan Uzak Durun!

Bir çok sitede bulunan ve telefon, bilgisayar, tablet kullanıcılarını rahatsız eden can sıkıcı olanlarından yani birden ekrana atlayan reklamlardan, tüm sayfayı kaplayan ve kapatma butonu nokta kadar olanlardan, sayfanın akış hızını etkileyenlerden tüm habercilerin uzak durmasını öneriyoruz. Yeni bir haber ajansı için site kurma planınız var ise bu reklamlar sizlerin okurlarını kötü etkileyebilir ve kaçmalarını sağlayabilir.

Bizzat belki elinizle yazdığınız haberlerin değerini bir kaç reklama kaptırıp silip atmak yerine daha ufak ve göze batmayan cinsten reklam almak iyi olacaktır. Ziyaretçiler sizin sitenizi sevecek ve sürekli tekrar gelip okumak isteyecekler. Haber reklamlarına değer vermeyi ve olması gerekeni görmeyi bilmeliyiz.

uzak durun!

Tek Yorum

Bir Cevap Yazın