Facebook Reklam Ücreti (borcu) Nasıl Ödenir?

Facebook reklam ücreti nasıl ödenir merak edenler için oldukça karmaşık olan sistemi görsellerle birlikte sizlere anlatıyoruz. Hemen şimdi reklam ücretinizi facebooka ödeyin. Nereden başlamalıyız? Ücreti nasıl öderiz, neden kredi kartımdan ya da banka kartımdan çekim yapmıyor tüm bu detayları öğreneceğiz bu makalemizde. Dikkatlice okursanız sizler için oldukça dolgun ve kaliteli bir içerik olacaktır umuyoruz. Facebook’ta sürekli olarak reklam verip borçlu çıkmaktan sıkıldı iseniz sizlere nasıl ödeneceğini, neden ödenmediğini ki oldukça zorlayıcı bir sistemi var anlatacağız.

Öncelikle arkanıza yaslanın ve ince detayları takip edin. Facebook reklam verirken önce sizden bir banka ya da kredi kartı talep eder ve vermeniz durumunda kartı test ettikten sonra borçlanma sistemi ile sizlere reklam verdirir. Reklam ücretinizi yatır kullan olarak değil de kullan öde olarak tahsil eder. Bu da genelde sorun çıkarır ve neden ödeyemediğimizi zorla öğrenmeye bizi iter ki bu sistem taktiksel olarak sanırım bizi reklam vermeye itiyor olabilir. Gelelim borcu neden ödeyemiyoruz? Ya da nasıl reklam ücretini öderiz?

Facebook Reklam Borcunu Nasıl Ödüyoruz?

Hemen burada alttaki görsel ile sizlere açıklayalım. Öncelikle telefonunda facebook reklamlar uygulamasını kullanan arkadaşlar için açıklayalım ki bilgisayar başına geçmelisiniz… Uygulama üzerinden otomatik çekim yapmasını sağlayabiliriz fakat ödemeyi zorla bilgisayardan hallediyoruz…

Facebook reklam hesabımızı açalım ve aşağıdaki resimdeki yolu görelim. Ayarlar bölümünden (sağ üst köşede çark sembolüne tıklayarak açılır) ödeme ayarları sekmesine gelelim. 1. görsel de ki yolu izleyerek bu bölüme gelebilirsiniz bu da bir alttaki resimde açılan bölümü (2. görsel) açacaktır.

facebook reklam borcu ödeme ayarları
1. facebook reklam borcu ödeme ayarları

Ödeme ayarları sekmesine girdikten sonra bir alttaki 2. resimde bulunan tabloyu iyi incelemek gerekiyor. Burada bulunan bölümler nedir hemen açıklayalım ki aklınızdaki tüm sorular çözülsün.

  • Sonraki fatura (Yönet): Bu bölümden reklamlarınızın faturalarının ne kadar ücrete ulaştıktan sonra kesileceğini ayarlarsınız. Hesabınız yeni ise aktif olmayabilir.
  • Ödenecek tutar: Ödenecek tutar, sizin şu anda ne kadar borçlu olduğunuzu gösterir fakat, vergiler dahil değildir yani bu tutarı ödemeye çalışırsanız hata verecektir. İleri başlıklarda anlatacağız nasıl ödeyeceğinizi.
  • Hesabın borcunu öde: Bu başlık altından hesabınızın borcunu yani facebook reklam ücretini anlık olarak ödeyebilirsiniz.
  • Hesap harcama sınırını belirleyin: Hesap harcama sınırı belirleme şu anlama gelir; hesabınızda mesela 300 TL tutarında reklam vereceksiniz fakat güvenemiyorsunuz ve bu tutarı geçsin istemiyorsunuz örneğin bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Ancak bu bölüm facebook reklam hesabınızın tamamını kapsar ve bir sonraki reklamda tekrar yükseltmeniz ya da sınırsız yapmanız gerekebilir.
facebook reklam ücreti nasıl ödenir
2. facebook reklam ücreti nasıl ödenir

Sanırım anlaşıldı şimdi ödenemeyen facebook reklam ücretini nasıl öderiz hemen onu anlatalım.

Facebook Reklam Kesin Borç Tutarını Görmek ve Ödemek

Yukarıda anlattığımız gibi burada yazan tutar gerçek borcunuz değildir, muhtemelen bu yüzden borcunuzu ödeyemiyorsunuz ve böyle bir yazı okuyorsunuz. Facebook da reklam ücretini ödeyebilmek için gerçek tutarı görsel de bulunan yolları izleyerek bulacak ve o şekilde ödeme yapacağız. Hemen alttaki görsel de ki adımları inceleyin ve sonra altında bulunan yönergeleri okuyun.

facebook reklam borç tutarı öğrenme
3. facebook reklam borç tutarı öğrenme

Yukarıda 3. görselde gördüğünüz 1. adımda orada bulunan üç yatay çizgiye tıklıyoruz. Ardından 2. adımda gördüğünüz faturalandırma bölümüne tıklıyoruz ve karşımıza 4. görsel de ki yani alttaki resimde bulunan alan açılıyor.

borç ödeme facebook faturalandırma ayarı
4. borç ödeme facebook faturalandırma ayarı

Yukarıda gördüğünüze benzer bir bölüm açılır sizde de burada bazı kodları kapattım fakat sizde karmaşık kodlar yazabilir bunlar dikkatinizi çekmesin. Kırmızı ile işaretli alanda gördüğünüz gibi başarısız yazar bunun sebebi; sizin kartınızdan çekmeye çalışması ama yeterli tutarın bulunmamasıdır. Bir sonraki adımda mavi ile görünen alanın aslında gerçek olmadığını asıl çekmeye çalıştığı tutarın ne olduğunu göreceksiniz. Gerçek borcunuzu görmek için hemen yeşille işaretlenen alanda işlem kodu yazan yere tıklayın. Ben bu kodu gizledim fakat sizde orada mavi ile yazılmış bir sayı dizisi gelecektir ona tıklayın. Tıkladıktan sonra alttaki görsel yani 5. görselde ki alan açılacak ve asıl ödemeniz gereken tutar orada yazacak.

facebook ödenmeyen borçları ödemek
5. facebook ödenmeyen borçları ödemek

Kırmızı ile kocaman gördüğünüz alan aslında ödemeniz gereken tutardır. Bunu *yeni bir kart açarak ya da *farklı bir kart ile yeterli ücreti yükleyerek ödemeniz gerek. Çünkü facebook saçmalığından birisi de daha önce kabul etmediği kartı tekrar tekrar kendisi deneyerek (4. görselde ki kırmızı alan) hakkını doldurması ve o kartı kabul etmemesidir. Siz yeni bir kart ile o ücreti yatırıp tekrar ödeme yapmanız gerek peki ödemeyi nasıl yapacaksınız? Yukarı çıkıp görsel 2 de ki alandan hesabın borcunu öde butonuna tıklayarak ödeyebilirsiniz.

kdv numarası bölümü facebook
kdv numarası bölümü facebook

Böyle bir ekran açılacaktır buradan KDV numarası girebilir ya da geç butonuna basarak ödeme adımına geçebilirsiniz. Sonraki ekranda kredi kartı bilgilerinizi soracaktır. Yeni kart bilgilerinizi girerek ödeme yapabilirsiniz. İşlemlerin tamamı bu kadar. Aşağıda ise sizlere bazı bilgiler veriyoruz. Okumak isterseniz seviniriz.

Facebook Hesabım Neden Borçlanıyor, Otomatik Ödemiyor?

Bu durum çok kez rastlanılan bir durumdur… Bu tarz olaylardan sakınmak için yukarıda anlattık asıl tutarı görmeli ve ona göre kartınızda ekstra para bulundurmalısınız. Yani ödenecek tutar diyelim 100 TL ama KDV ile 118 TL olabilir. Bunu görüp önceden kartınıza 120 TL yüklerseniz sizin için kolaylık olacaktır. Faturalandırma ayarı kısmını da yukarıda anlattık ki bu bölümden örneğin faturanızı 500 TL yaparsanız ve hesabınızda sürekli 500 TL + KDV tutarını saklarsanız otomatik ödeyecektir.

Reklam Ücretini Elle Ödeyebilir Miyiz? (Manuel Ödeme)

Tabii ki reklam ücretinizi fatura geldiği tarihte eğer hesabınızdan otomatik çekemedi ise yukarıda anlattığımız gibi hesabın borcunu öde diyerek yeni kartınız ile ödeyebilirsiniz. Eski karta mecbursanız da 24 saat geçmesini bekleyin ve facebook kendisi hesabınızda yeterli parayı bulursa ödemeyi yapacaktır.

Faturalandırma Süresini Nasıl Uzatabilirim Facebook?

Bu durumda faturalarınız otomatik olarak belirli zamanlarda çıkıyor ve yeni hesapta bu çok sık olabilmekte. Sürekli sürekli ödeme yapmak istemezsiniz… Bu faturaların tarihlerini uzatmanın en kolay yolu hesabınızda yüksek paralar tutarak bir kaç ay kendi kendine hiç sorun yaşamadan çekmesini sağlamaktır. Daha sonra faturalandırma ayarları bölümünden ki yine yukarıda anlattık, o bölümden istediğiniz ücreti belirlersiniz ve sadece o ücrete ulaştığında yeni fatura çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda facebook reklam ücreti nasıl ödenir, facebook reklam borcu nasıl ödenir, facebook borç ödeme gibi başlıkları anlattık, umarım faydalı olmuştur… Yorumlarda belirmeyi ve web sitemizi takip etmeyi unutmayın…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın